XTERRA Camp Eagle 2010 Results

August 15, 2010


Results By RRPTiming -- http://www.RRPTiming.com


Individual

Overall Female Overall Winners

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Shae Rainer

95

30

1

16:30.7

16:30

1:06.8

1

51:52.9

11.6

0:46.3

1

31:09.0

6:14

1:41:25.7

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

60

Renee LaPerriere

6

52

1

23:36.0

23:36

4:19.1

1

1:57:49.2

5.09

1:32.1

1

1:02:04.6

12:25

3:29:21.0

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

33

Cindy Abbott

20

22

2

22:44.7

22:44

2:21.2

1

1:11:38.3

8.38

1:34.2

1

43:43.5

8:45

2:22:01.9

2

44

Robyn Reyes

10

24

1

20:10.0

20:10

1:49.9

2

1:15:19.2

7.97

1:32.7

2

51:49.0

10:22

2:30:40.8

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Suzanne Vernau

99

29

1

14:43.4

14:43

1:40.4

1

58:40.9

10.2

0:45.4

1

35:30.6

7:06

1:51:20.7

2

59

Sarah Ginsbach

76

26

2

19:20.7

19:20

3:29.7

2

1:57:51.3

5.09

2:14.1

2

1:04:37.1

12:55

3:27:32.9

3

69

Margaret Laird

14

28

3

23:29.2

23:29

2:53.8

3

2:18:56.5

4.32

2:35.8

3

1:16:48.5

15:22

4:04:43.8

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

Melanie Etherton

69

34

1

19:00.3

19:00

2:02.7

1

54:36.1

11.0

0:56.2

1

41:27.6

8:17

1:58:02.9

2

54

Colleen Quindlen

41

32

2

20:11.6

20:11

1:33.8

3

1:39:58.8

6.00

1:02.3

2

50:54.9

10:11

2:53:41.4

3

57

Kristi Welch

97

34

3

27:52.1

27:52

2:25.0

2

1:26:36.3

6.93

1:36.1

3

1:13:58.4

14:48

3:12:27.9

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Kristi Darby

93

36

1

15:03.8

15:03

1:49.4

1

56:24.7

10.6

0:41.5

1

33:27.5

6:41

1:47:26.9

2

27

Alice Nance

96

36

3

19:22.0

19:22

1:25.3

2

1:06:46.3

8.99

1:18.3

2

43:52.2

8:46

2:12:44.1

3

38

Alyssa Journey

68

35

2

18:36.1

18:36

1:23.1

3

1:17:40.2

7.73

0:59.7

3

47:32.4

9:30

2:26:11.5

4

49

Amy Farley

5

36

4

19:56.9

19:56

1:58.2

4

1:20:56.1

7.41

1:04.9

5

51:29.5

10:18

2:35:25.6

5

53

Maria Hernandez

42

39

7

25:58.8

25:58

1:09.8

5

1:31:30.7

6.56

1:04.2

4

50:09.3

10:02

2:49:52.8

6

67

Amber Kyne

88

35

6

25:29.7

25:29

3:44.3

6

2:16:08.9

4.41

1:23.0

6

1:05:58.9

13:12

3:52:44.8

7

71

Maria Antocci

66

38

5

24:39.0

24:39

2:39.4

7

2:44:03.2

3.66

5:19.8

7

1:33:58.6

18:48

4:50:40.0

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

66

Jennifer Hilliard

72

44

1

25:19.6

25:19

3:18.1

1

2:09:43.7

4.63

3:38.5

1

1:02:44.6

12:33

3:44:44.5

 

Overall Male Overall Winners

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Kyle Grieser

1

28

1

15:30.0

15:30

1:06.5

1

47:31.8

12.6

0:24.9

1

30:48.7

6:10

1:35:21.9

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Mike Carter

103

48

2

17:09.5

17:09

0:32.8

1

51:26.4

11.7

0:27.3

1

32:20.8

6:28

1:41:56.8

2

4

Charles Bisantz

74

43

1

15:53.3

15:53

1:22.1

2

56:10.1

10.7

1:08.6

2

35:21.2

7:04

1:49:55.3

 

Male 19 and under

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

41

Daniel Hagen

60

19

1

19:36.9

19:36

1:52.6

1

1:26:02.9

6.97

1:38.7

1

38:46.8

7:45

2:27:57.9

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

George Schmitz

63

22

1

15:14.3

15:14

1:27.2

1

58:04.0

10.3

0:54.9

1

31:40.0

6:20

1:47:20.4

2

16

jackson parks

26

20

2

17:16.1

17:16

1:03.4

2

1:04:08.0

9.36

0:47.7

2

36:15.5

7:15

1:59:30.7

3

24

Tim Foltz

23

21

4

18:48.4

18:48

2:26.6

3

1:04:39.2

9.28

2:26.4

4

43:20.3

8:40

2:11:40.9

4

32

Spencer Adams

24

21

3

18:44.9

18:44

2:03.7

4

1:16:20.1

7.86

0:31.7

3

38:52.4

7:46

2:16:32.8

5

47

Bear Aspra

94

24

5

21:49.0

21:49

3:43.0

5

1:19:28.9

7.55

0:44.4

5

46:45.2

9:21

2:32:30.5

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Jason Savil

91

29

1

15:43.5

15:43

0:49.4

2

50:35.5

11.9

0:39.2

2

32:04.0

6:25

1:39:51.6

2

7

Nathan Winkelmann

59

28

4

20:06.6

20:06

1:33.8

1

48:21.1

12.4

0:46.8

1

31:24.6

6:17

1:42:12.9

3

5

Alex Garza

18

25

2

16:54.6

16:54

1:18.3

3

54:11.3

11.1

0:52.0

3

36:46.5

7:21

1:50:02.7

4

48

Joe Laber

35

27

6

27:47.5

27:47

2:20.1

5

1:20:41.6

7.44

2:13.3

4

39:52.7

7:58

2:32:55.2

5

58

Ryan Harner

82

26

5

25:48.5

25:48

3:39.0

6

1:50:09.5

5.45

1:30.6

5

1:01:16.1

12:15

3:22:23.7

DQ

DQ

Travis Loyd

8

26

3

19:29.2

19:29

2:31.5

4

58:59.5

10.2

3:01.2

DQ

---

---

---

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Noah Bartsch

52

32

3

16:56.9

16:56

0:47.9

1

52:54.6

11.3

0:52.4

1

32:39.4

6:32

1:44:11.2

2

6

Adam Reardon

92

30

2

16:55.4

16:55

0:54.4

3

58:13.8

10.3

0:40.3

2

33:35.5

6:43

1:50:19.4

3

7

Robert Shrum

47

32

1

16:51.3

16:51

1:09.1

2

56:43.9

10.6

0:37.8

3

35:34.8

7:07

1:50:56.9

4

17

jonathan kiley

44

30

4

17:17.6

17:17

1:25.4

4

1:04:03.4

9.37

0:40.8

4

36:48.4

7:22

2:00:15.6

5

36

Stephen Watt

87

33

5

17:50.0

17:50

1:56.6

6

1:14:52.1

8.01

1:04.1

8

50:07.7

10:01

2:25:50.5

6

39

Christian Sorenson

84

33

8

22:50.9

22:50

1:46.4

5

1:12:05.8

8.32

2:15.5

7

48:15.0

9:39

2:27:13.6

7

46

Frank Vielma

30

30

10

24:35.4

24:35

2:38.6

7

1:21:40.2

7.35

0:55.4

5

41:31.0

8:18

2:31:20.6

8

50

Bart Stevens

78

32

6

20:34.5

20:34

4:22.8

8

1:29:07.3

6.73

1:54.5

6

43:20.1

8:40

2:39:19.2

9

61

Neil Paz

51

34

9

23:39.6

23:39

3:13.8

9

1:43:33.5

5.79

5:10.2

11

1:14:07.6

14:49

3:29:44.7

10

63

Santiphap Hongkham

90

34

11

31:11.9

31:11

4:53.3

10

1:47:03.1

5.60

3:04.9

9

1:10:00.5

14:00

3:36:13.7

11

65

Aaron Paz

71

30

7

21:43.7

21:43

5:37.4

11

1:54:24.9

5.24

3:43.4

10

1:12:28.4

14:30

3:37:57.8

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Adrian Barron

2

38

2

16:34.7

16:34

0:29.2

4

54:06.4

11.1

0:25.5

1

30:16.3

6:03

1:41:52.1

2

5

Jake Maloy

40

38

1

16:31.7

16:31

1:07.5

3

51:27.4

11.7

0:50.3

2

31:55.8

6:23

1:41:52.7

3

2

Dustin Barton

56

39

6

18:31.0

18:31

1:42.2

1

50:33.9

11.9

0:45.6

3

32:51.9

6:34

1:44:24.6

4

1

Sergio Angulo

65

36

4

17:40.5

17:40

1:22.8

2

50:59.1

11.8

0:27.5

4

36:05.1

7:13

1:46:35.0

5

21

Timothy Lanier

50

36

11

20:45.3

20:45

1:31.8

5

1:04:32.8

9.30

1:06.2

5

39:23.1

7:53

2:07:19.2

6

25

Lance Norman

100

35

5

18:05.7

18:05

1:13.5

8

1:07:29.1

8.89

0:59.3

8

44:08.8

8:50

2:11:56.4

7

26

Jimmy Chapman

9

39

9

19:42.7

19:42

2:15.9

6

1:05:11.8

9.20

2:25.6

6

42:45.0

8:33

2:12:21.0

8

28

Thomas Klemcke

64

37

12

21:36.7

21:36

1:41.3

7

1:05:22.8

9.18

1:15.0

7

43:15.9

8:39

2:13:11.7

9

37

Scott Martin

102

39

10

19:51.3

19:51

1:31.3

9

1:13:21.9

8.18

1:26.1

11

49:40.5

9:56

2:25:51.1

10

43

Richard Mason

58

38

8

19:39.6

19:39

2:54.9

10

1:19:24.9

7.56

1:01.3

9

45:50.1

9:10

2:28:50.8

11

51

Derek Waters

13

39

3

16:42.1

16:42

1:00.2

11

1:33:47.9

6.40

3:24.6

10

46:25.3

9:17

2:41:20.1

12

68

Mat Kyne

89

35

13

25:14.2

25:14

5:03.5

12

2:16:05.4

4.41

1:25.0

12

1:05:50.6

13:10

3:53:38.7

DNF

DNF

Robert Herrera

77

36

7

19:00.3

19:00

1:29.6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Steve Etherton

70

40

8

18:50.6

18:50

2:19.4

1

50:52.8

11.8

1:18.0

4

38:13.3

7:39

1:51:34.1

2

10

Jeff Turner

101

40

11

19:29.6

19:29

0:36.5

2

53:54.7

11.1

1:01.0

2

36:55.6

7:23

1:51:57.4

3

11

Charlie DIxon

12

42

4

17:28.9

17:28

1:05.8

3

56:12.8

10.7

1:20.7

1

36:04.3

7:13

1:52:12.5

4

18

Rob Spooner

34

42

1

14:40.3

14:40

1:20.6

5

59:31.8

10.1

1:14.6

7

43:30.9

8:42

2:00:18.2

5

19

Armando Guerrero

80

44

13

21:00.6

21:00

0:58.9

7

1:00:24.8

9.93

0:40.0

3

38:02.2

7:36

2:01:06.5

6

20

Martin Palacios

81

44

15

22:33.9

22:33

1:04.0

4

58:22.6

10.3

0:59.0

5

38:21.2

7:40

2:01:20.7

7

23

Jon Holmquist

86

42

5

18:03.9

18:03

2:19.4

10

1:06:59.6

8.96

1:07.5

6

42:24.9

8:29

2:10:55.3

8

29

David Mitchell

54

40

3

17:15.3

17:15

1:50.4

6

59:43.4

10.0

1:57.6

12

53:10.9

10:38

2:13:57.6

9

30

Steve Hewitt

4

42

7

18:36.1

18:36

2:50.1

9

1:06:05.1

9.08

1:27.5

9

46:27.1

9:17

2:15:25.9

10

42

cary garza

33

41

10

19:04.7

19:04

4:14.5

12

1:17:14.4

7.77

2:23.5

8

45:34.8

9:07

2:28:31.9

11

45

Jeffrey Davis

45

41

14

21:21.4

21:21

3:36.9

11

1:15:34.5

7.94

1:34.6

10

48:58.6

9:48

2:31:06.0

12

52

Kent Fryburger

29

44

9

19:03.0

19:03

3:44.3

13

1:28:56.2

6.75

2:22.2

11

49:01.9

9:48

2:43:07.6

DNF

DNF

george chase

57

40

12

19:54.1

19:54

1:52.4

14

1:43:43.8

5.78

1:08.9

 

 

 

 

DNF

DNF

Brad Yuchinski

32

41

2

16:35.1

16:35

3:04.2

 

 

 

 

 

 

 

 

DQ

DQ

Chris Craigo

53

40

6

18:06.3

18:06

2:08.9

8

1:03:00.9

9.52

1:48.7

DQ

---

---

---

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Mike Grote

3

45

1

15:11.4

15:11

1:10.7

1

1:00:02.6

10.0

1:13.4

1

36:02.8

7:12

1:53:40.9

2

31

Juan Mejia

15

46

5

21:02.8

21:02

1:47.0

2

1:03:17.8

9.48

0:58.8

2

49:15.3

9:51

2:16:21.7

3

35

Michael Willett

36

46

2

18:15.5

18:15

2:36.0

4

1:11:42.1

8.37

2:18.1

3

50:15.8

10:03

2:25:07.5

4

40

Walter Sheppard

83

48

3

20:36.1

20:36

2:50.9

3

1:10:07.3

8.56

2:08.5

4

51:37.2

10:19

2:27:20.0

5

55

Jeffrey Martinez

37

47

4

20:58.0

20:58

3:42.1

6

1:40:41.0

5.96

2:49.8

5

53:27.2

10:41

3:01:38.1

6

56

Matt Montamat

62

47

6

23:22.2

23:22

5:30.2

5

1:27:50.5

6.83

5:04.9

6

1:02:38.6

12:32

3:04:26.4

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

randy wolf

31

54

2

18:43.7

18:43

2:40.1

1

55:42.3

10.8

1:17.2

1

35:07.5

7:01

1:53:30.8

2

14

Steve cole

49

54

1

15:59.1

15:59

1:33.6

2

58:37.9

10.2

0:45.9

2

39:27.9

7:53

1:56:24.4

3

22

Mark Lindsey

98

54

3

19:45.6

19:45

2:05.3

3

1:05:00.6

9.23

0:52.8

3

42:04.6

8:25

2:09:48.9

4

62

jack parks

25

50

4

23:45.8

23:45

3:41.8

4

1:53:49.7

5.27

3:24.9

4

1:05:19.5

13:04

3:30:01.7

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Rodney Killebrew

39

59

1

21:15.2

21:15

2:17.5

1

1:06:19.6

9.05

2:37.2

1

50:38.3

10:08

2:23:07.8

2

64

Bill Nelson

43

58

3

29:14.6

29:14

3:52.2

2

1:40:23.8

5.98

3:31.9

2

1:19:30.5

15:54

3:36:33.0

3

70

Tom Daley

16

55

2

28:57.1

28:57

5:20.3

3

2:04:29.9

4.82

4:23.4

3

1:34:46.3

18:57

4:17:57.0

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

72

Chris Scott

67

60

1

25:41.9

25:41

2:57.6

1

2:09:15.7

4.64

1:45.0

1

2:12:01.8

26:24

4:51:42.0

 

2 Person Relay

Relay2

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Adam Salladen
Hannah Sprado

141

 

1

14:48.5

14:48

0:19.2

1

48:28.4

12.4

1:35.1

2

34:29.6

6:54

1:39:40.8

2

2

Mike Bard
Dave Esper

142

39

2

15:47.9

15:47

0:16.3

2

51:33.6

11.6

0:09.4

3

42:24.5

8:29

1:50:11.7

3

3

Lisa Nye-Salladin
Tammy Killebrew

140

51

3

20:41.6

20:41

1:30.6

3

1:02:01.6

9.67

1:09.0

1

26:07.3

5:13

1:51:30.1

 

3 Person Relay

Relay3

 

Overall

 

-- 1000M Swim ------

T1

-- 10mi Bike -------

T2

--- 5mi Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Erika Campbell
Ronnie Rosser
Chelsey Lou Campbell

132

42

2

20:06.2

20:06

0:28.9

1

1:27:11.5

6.88

0:17.5

2

43:31.7

8:42

2:31:35.8

2

2

Matt Monnig
Jaclyn Monning
Ashley Charboneau

131

29

1

17:15.8

17:15

0:22.2

2

2:04:59.4

4.80

0:11.7

1

42:19.2

8:28

3:05:08.3

© copyright 2013, RRPTiming.com. RRPTiming is a Redemption Race Productions site. Website by Rich.